Shimano Stradic GTM RC – Spinning reel with Fighting drag 2500
120,02$
Quick Overview
The classic for all spinning, feeder and match anglers!
Features
Gear Ratio: 6.0:1
Line Capacity mm/m: 0,18-290 / 0,20-240 / 0,25-160 / 0,30-105 lb/yds: 6-200 / 8-140 / 10-120
Line Retrieve: 88 cm
Weight: 315 g – 11.1oz
Bearings: 4 Shielded Stainless Steel
Description
The Stradic range includes the added bonus of a 1500 model alongside 2500, 3000 and 4000 versions.
Features include XT-7 body and rotor, AR-C Spool, Diecast Gear, ‘S’ two piece bail plus a single anodised cold forged Aluminium spool and XT-7 spare. As with the TwinPower Ci4, the 3000 spool is a shallow version with a line capacity equal to the 4000.
What´s a fightin´ drag:
Models with Fightin’ Drag have both a conventional drag and an additional drag, accessed by simply shifting the conveniently located lever to the left or right.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Ball Bearings | 4 Shielded Stainless Steel |
| Leadtime To Ship: | within 24 hours |
| Sparespool | 1 x XT7 Graphit |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | fighting drag |
| Handle | Double handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Weight (G / Oz) | 315 g – 11.1oz |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 2.5 kg – 5.51 lbs |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 88 cm / 34.65 inch |
| Gear Ratio | 6.0:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.18-290 / 0.20-240 / 0.25-160 / 0.30-105 lb/yds: 6-200 / 8-140 / 10-120 |
| Reel Size Range | medium |
| Reelsize | 2500 |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.32 |







Reviews
There are no reviews yet.