DAIWA Black Widow Tele Feeder, Tele-feeder fishing rod 3.3m / 0g – 100g
57,92$
Quick Overview
The range of Teleskopic Black Widow Feeder Rods offers the right tail from easy method feeder fishing to heavy-duty feeders for large distances.
Features
Length: 3.30 m
Casting weight: 0-100 g
Transport length: 90 cm
Parts: 6 + 2, rings: 8
Weight: 285 grams
Description
The range of Teleskopic Black Widow Feeder Rods offers the right tail from easy method feeder fishing to heavy-duty feeders for large distances. Also for eel fishing the Black Widow Tele Feeder rods can be used very well! Despite their short pitch, the blanks have a well-balanced action and bending curve.
Equipped with two carbon fiber tips, EVA handle and titanium oxide double stem.
EVA Handle
Titanium-oxide double-leg rings
2 feeder tips
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.3m / 10.82ft |
| Length In Meter | 3.3 |
| Castingweight In G / Oz | 0-100g |
| Parts/Sections | 8 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 90cm |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.29 |







Reviews
There are no reviews yet.