DAIWA BG Popper, 2,3m, 7,54ft, 40-150g, 2 parts, Jigging fishing rod, 11907-235
81,25$
Quick Overview
The BG Popper rods have been especially designed for fishing with surface lures like large stickbaits and poppers.
Features
Length: 2,30m
Casting Weight: 40-150g
Weight: 360g
Parts: 2, rings: 7
Transport Length: 120cm
Description
The BG Popper rods have been especially designed for fishing with surface lures like large stickbaits and poppers.
The somewhat softer tip in combination with the strong backbone easily allow to cast poppers of 70-120g to long distances while the extra-large saltwater-proof guides permit application of thick shock leaders and long leaders.
This rod also is the perfect choice for fishing for halibut in Norway with shads!
HMC+® carbon fiber blank
Spigot joint
EVA handle
Reel seat with double nut
Titanium oxide double leg guides
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.3m / 7.54ft |
| Length In Meter | 2.3 |
| Castingweight In G / Oz | 40-150g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 120cm / 3.94ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.36 |







Reviews
There are no reviews yet.