SEACOR BAT Pilk, 2 parts, Sea Fishing Rod, Jigging Fishing Rod 2.4m / 50g – 150g
50,72$
Quick Overview
These rods cover the entire range of soft lure fishing to heavy pirk fishing in the North Sea and Baltic Sea as well as in Norway and Iceland.
Features
Length: 2.4 meters
Casting Weight: 50-150 gram
Weight: 210 gram
Parts: 2, rings: 6
Transport Length: 127 centimeter
Description
Designed like a modern sea rod has to be in order to be able to control the fight of strong fighting fish and to reduce the risk of dropouts, the Seacor Bat rods have a strong backbone with outstanding power reserves and a flexible, sensitive tip.
Additional information
| Brand | SEACOR |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 50-150g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 6 |
| Transport Length In Cm / Ft | 127 cm / 4.16 ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.21 |







Reviews
There are no reviews yet.