Shimano Sustain Spinning, 2 parts, Spinning rod 2,70 m / 15 – 40g
199,29$
Quick Overview
Quality rod with an extra fast tip action for precision casting !
Features
Length: 2.70m / 8.86ft
Casting Weight: 15-40g / 0.53-1.41oz
Weight: 161g / 5.68oz
Parts: 2
Guides: 10
Description
New in Shimano’s range for this year, the Sustain is a lightweight rod with an extra fast tip action for precision casting and
ultimate lure control. With its sharp black and silver appearance it is a perfect match with a Sustain reel.
Completed with Fuji K-type guides.
Blank material
HPC200 & Biofibre
Reel seat
VBS-type; Fuji SKSS on Casting model
Guide type
Fuji stainless steel Alconite
Grip
EVA
Packaging
Neoprene bag
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.70m / 8.86ft |
| Length In Meter | 2.70 |
| Castingweight In G / Oz | 15-40g / 0.53-1.41oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 138cm / 4.53oz |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.161 |







Reviews
There are no reviews yet.