ABU GARCIA Tormentor Spin, Spinning Fishing Rod 1.83m / 10g – 30g
26,58$
Quick Overview
The Tormentor rods are a new series of rods in the Abu range.
Features
Length: 1.83meters
Casting Weight: 10-30gram
Weight: 117gram
Parts: 2, rings: 5
Transport Length: 96centimeter
Description
The Tormentor rods are a new series of rods in the Abu range. Thin, moderate-fast actioned and available in both 2pc and travel sizes. Ideal rod for all round spinning and predator fishing, for a very affordable price!
Powerful 24T Carbon construction
Slim blanks with semi-progressive action
Quality LTS SIC guides
Premium grade cork handle
Ergonomic reel seat with trendy appearance
Delivered in luxury rod sleeve
Additional information
| Brand | ABU GARCIA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.83m / 6ft |
| Length In Meter | 1.83 |
| Castingweight In G / Oz | 10-30g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 5 |
| Transport Length In Cm / Ft | 96cm / 3.15ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.12 |







Reviews
There are no reviews yet.