DAIWA Black Widow Feeder, Feeder Fishing Rod 3.6m / 0g – 120g
64,65$
Quick Overview
The DAIWA Black Widow Feeder series offers an extensive lineup of modern feeder fishing rods at a sensational price-performance ratio.
Features
Length: 3.6meters
Casting Weight: 0-120gram
Weight: 295gram
Parts: 5, rings: 15
Transport Length: 127centimeter
Description
The DAIWA Black Widow Feeder series offers an extensive lineup of modern feeder fishing rods at a sensational price-performance ratio.
The light feeder fishing rods with 60g, 80g and 100g casting weight are tailored to the special requirements of method feeder fishing.
The heavier fishing rods with 120g and 150g casting weight and a strong backbone are equipped with larger rings on the quiver tips and thus enable the problem-free use of chalk lines – ideal when heavy assemblies or a lot of feed have to be spread out.
The handles are covered with high-quality shrink tube and sit exceptionally well in the hand. If necessary, this material can be easily cleaned.
Equipped with titanium oxide rings, the Black Widow feeder fishing rods are supplied with two feeder tips in yellow and red.
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.6m / 11.81ft |
| Length In Meter | 3.6 |
| Castingweight In G / Oz | 0-120g |
| Parts/Sections | 5 |
| No Of Guides | 15 |
| Transport Length In Cm / Ft | 127cm / 4.17ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.3 |







Reviews
There are no reviews yet.