DAIWA Ballistic LTD Light Spin, 2 parts, Spinning fishing rod 1.95m / 1g – 6g
€ 90,90
Quick Overview
The large lineup of the Ballistic Ltd series has the right fishing rod for all modern spin fishing techniques.
Features
Length: 1,95meters
Casting Weight: 1-6gram
Weight: 100gram
Parts: 2, rings: 7
Transport Length: 103centimeter
Description
The large lineup of the Ballistic Ltd series has the right fishing rod for all modern spin fishing techniques.
Two perfectly balanced rods with 1 -6g and 5-14g casting weight ready.
The fast rods with tip action are ideal for fishing with small softbaits, mini wobblers and spoons!
HVF carbon fiber blank
X45 carbon fiber construction
V-Joint® connector
Seaguide Zirconia rings
Fuji TVS reel seat
High quality EVA handle
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.95m / 6.4ft |
| Length In Meter | 1.95 |
| Castingweight In G / Oz | 1-6g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 103cm / 3.38ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.1 |







Reviews
There are no reviews yet.