Shimano TLD – Multiplier Reel with sliding brake 25
115,96$
Quick Overview
For many years, proven multiplier reel for monofilament or braided lines – a popular classic for catfish anglers!
Features
Gear Ratio: 3.6:1
Line Capacity lb/m: 30-550 mm/m: 30-600 / 40-450 / 50-350
Line Retrieve: 81cm
Weight: 695 g – 24.52oz
Bearings: 4 ARB
Description
There’s nothing we can say about our iconic TLD range of multipliers that hasn’t already been said!
Wherever you fish in the world, you will find Shimano TLD reels being used by anglers in both fresh and saltwater.
TLD’s are a tried and tested product which is widely regarded as being the industry standard in terms of affordable, high performance, lever drag multiplier reels.
The design meets the demanding requirements of British sea anglers who typically load their reels with either monofilament or braided lines, fishing for a wide variety of species with natural baits or artificial lures at anchor or on the drift.
TLD 2-Speed are also the perfect choice for the increasing number of anglers who travel abroad to fish for the likes of Billfish, Tuna and other large, powerful and fast running species.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Weight (G / Oz) | 695 g – 24.52oz |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Sparespool | no sparespool included |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | lever drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | right |
| Ball Bearings | 4 ARB |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 10 kg – 22.05 lbs |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 81 cm / 31.89 inch |
| Gear Ratio | 3.6:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 30/600 40/450 50/350 lb/m: 30/550 |
| Reel Size Range | large |
| Reelsize | 25 |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.7 |







Reviews
There are no reviews yet.