Shimano Beastmaster CX Commercial, Float rod, Feeder rod, Picker rod 2,44 m / 0 – 40g
129,72$
Quick Overview
Shimano’s New Beastmaster Commercials are based on the original best selling series with the aid of the latest technology creating a top of the range rod that doesn’t break the bank.
Features
Length: 2.44m / 8.01ft
Casting Weight: 0-40g / 0-1.41oz
Weight: 106g / 3.74oz
Parts: 2+3 Tips, Guides: 12
Transport length: 129cm / 4.23ft
Description
One of the biggest selling commercial rod ranges of all time has just been seriously updated.
If you fish commercial waters then this is the only rod range for you.
Shimano’s New Beastmaster Commercials are based on the original best selling series with the aid of the latest technology creating a top of the range rod that doesn’t break the bank.
Each rod has been designed with a purpose to create a range that covers every commercial match fishing situation.
New to the range is an 8ft feeder rod, with tips as light as .25oz (perfect for F1’s) this rod has been specifically designed for narrow commercials, the 1oz tip ensures this rod is perfect for dropping a method in the margins or on your pole line on a windy day.
The Beastmaster CX Commercial Picker has been created to meet the demands of many modern day commercial fishery anglers. Extreme short range feeder fishing is a fantastic way of catching carp and F1’s and using the right tool for the job is imperative. The Commercial Picker is a short through action rod with plenty of power in reserve. This enables greater control when playing fish, whilst also helping the angler to cast short distances with greater accuracy. The short length of the rod also makes it ideal for swims where space is limited.
Blank material : HPC60 & Biofibre
Reel seat: Shimano DPS-type
Guide type : Fuji stainless steel O
Grip : Cork & EVA
Packaging : Cloth bag
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.44m / 8.01ft |
| Length In Meter | 2.44 |
| Castingweight In G / Oz | 0-40g / 0-1.41oz |
| Parts/Sections | 5 |
| No Of Guides | 12 |
| Transport Length In Cm / Ft | 129cm / 4.23ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.106 |







Reviews
There are no reviews yet.