CORMORAN SEACOR HALIBUT HDC TRAVELLER INTERLINE, 2,35m, 7,71ft, 200-600g, 4 parts, Inline travel boat rod, 29-1600234
71,99$
Quick Overview
Interline travel rod for artificial and natural bait fishing for halibut, ling, cod or stone-biter.
Features
Length: 2.35meters
Casting Weight: 200-600gram
Weight: 450gram
Parts: 4, rings: 2
Transport Length: 65centimeter
Description
Based on the Halibut HDC Interline rods, which have gained a great reputation among the Norway anglers in just one year, this 4-piece Interline Travel Rod was created for fishing for natural and organic bait on halibut, ling, cod or stone-biter.
Equipped with a high class screw reel seat and Phillips end cap. Comes in fabric case.
HDG Composite Blank
Powerblank construction
Reliable connector
Griffsymphatischer EVA handle
Robust screw reel seat holder with inner string guide and fabric sheath
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.35m / 7.71ft |
| Length In Meter | 2.35 |
| Castingweight In G / Oz | 200-600g |
| Parts/Sections | 4 |
| No Of Guides | 2 |
| Transport Length In Cm / Ft | 65cm / 2.13ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.45 |







Reviews
There are no reviews yet.