MITCHELL Riptide Sephia Casting, 10-25g, 3 parts, Boat Fishing Rod 1.8m
25,77$
Quick Overview
Very affordable fishing rods specially designed for boat fishing for squid.
Features
Length: 1.8meters
Casting Weight: 10-25gram
Weight: 160gram
Parts: 3, rings: 11
Salt water resistant component
Description
Very affordable fishing rods specially designed for boat fishing for squid. Progressive action combined with incredible sensitivity. Thanks to the 3-part construction, they can also be stowed wonderfully compactly in boat lockers. They have an elegant finish and come with saltwater-resistant components.
24T sensitive blank with progressive action
Modern, elegant appearance
saltwater-resistant components
braid-resistant rings and short transport length
Additional information
| Brand | MITCHELL |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.8m / 5.9ft |
| Length In Meter | 1.8 |
| Castingweight In G / Oz | 10-25g |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 11 |
| Transport Length In Cm / Ft | 68cm / 2.23ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.16 |







Reviews
There are no reviews yet.