MITCHELL Riptide Sephia Casting, 10-25g, 3 parts, Boat Fishing Rod 2.1m
27,51$
Quick Overview
Very affordable fishing rods specially designed for boat fishing for squid.
Features
Length: 2.1meters
Casting Weight: 10-25gram
Weight: 190gram
Parts: 3, rings: 12
Salt water resistant component
Description
Very affordable fishing rods specially designed for boat fishing for squid. Progressive action combined with incredible sensitivity. Thanks to the 3-part construction, they can also be stowed wonderfully compactly in boat lockers. They have an elegant finish and come with saltwater-resistant components.
24T sensitive blank with progressive action
Modern, elegant appearance
saltwater-resistant components
braid-resistant rings and short transport length
Additional information
| Brand | MITCHELL |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.1m / 6.89ft |
| Length In Meter | 2.1 |
| Castingweight In G / Oz | 10-25g |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 12 |
| Transport Length In Cm / Ft | 78cm / 2.56ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.19 |






Reviews
There are no reviews yet.