CORMORAN SEACOR HALIBUT HDC INTERLINE, Inline boat rod 2.1m / 200g – 600g
57,92$
Quick Overview
If something big lurks in the depths of Norwegian fjords, they are well equipped with a Halibut HDC Interline rod.
Features
Length: 2.1meters
Casting Weight: 200-600gram
Weight: 440gram
Parts: 2
Transport Length: 146centimeter
Description
If something big lurks in the depths of Norwegian fjords, they are well equipped with a Halibut HDC Interline rod. The Halibut HDC Interline rods are uncompromisingly strong and stand up to it when a capital predator pulls away powerfully. They are designed for a fight on bending and breaking.
Due to the long tip, which is inserted into the handle, the center of gravity is far down in the tail, so that the full force can be transferred to the rod.
Despite the sheer power, these rods are exceptionally sensitive in bite detection and cover the entire range of heavy fishing in Norway’s fjords with artificial and natural baits, whether you’re after halibut, ling, cod or barbel .
Equipped with high class screw reel seat and Phillips end cap. Supplied in fabric case.
HDG Composite Blank
Powerblank construction
Reliable connector
Griffsymphatischer EVA handle
Robust screw reel seat holder with inner string guide and fabric sheath
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.1m / 6.89ft |
| Length In Meter | 2.1 |
| Castingweight In G / Oz | 200-600g |
| Parts/Sections | 2 |
| Transport Length In Cm / Ft | 146cm / 4.79ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.44 |







Reviews
There are no reviews yet.