SHIMANO 20 ZODIAS Casting, Baitcast Fishing Rod 2.18m / 14g – 42g
€ 155,00
Quick Overview
The new Zodias was developed and designed in Japan and is therefore part of the exclusive JDM range.
Features
Length: 2.18meters
Casting Weight: 14-42gram
Weight: 127gram
Parts: 1, rings: 9
Transport Length: 185centimeter
Description
The new Zodias was developed and designed in Japan and is therefore part of the exclusive JDM range.
It is a perfectly staggered selection of casting and spinning models with fast or extra fast action.
The carbon monocoque (known from Poison Adrena) is new, which together with the custom Ci4 + reel seat acts as a bite amplifier and guarantees an incredible response.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.18m / 7.15ft |
| Length In Meter | 2.18 |
| Castingweight In G / Oz | 14-42g |
| Parts/Sections | 1 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 185cm / 6.07ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.13 |







Reviews
There are no reviews yet.