SHIMANO Beastmaster FX Predator , Spinning Fishing Rod 2.4m / 50g – 120g
€ 119,07
Quick Overview
The Beastmaster spinning rods have been extensively revised: new design, improved blank and new components.
Features
Length: 2.40 meter
casting weight: 50-120 grammes
Transport length: 123 centimetres
Parts: 2, Rings: 10
Weight: 149 grams
Description
The Beastmaster spinning rods have been extensively revised: new design, improved blank and new components.
The popular Moderate-Fast Action of the Beastmaster spinning rods has been retained.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 50-120g / 1.76-4.23oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 123cm / 4.06ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.15 |







Reviews
There are no reviews yet.