DAIWA Legalis Tele , Telescopic rod 3m / 40g – 120g
€ 46,60
Quick Overview
The Legalis Tele all-round rod series offers a range of short sectioned telescopic rods for fishing with float or ground rig. You can also use them very well for occasional spin fishing.
Features
Length: 3.00 meter
Casting Weight: 40-120 gramm
Transport length: 81 centimeter
Parts: 6, Guides: 5
Weight: 260 gramm
Description
LEGALIS TELE
Telescopic all-round rod
The Legalis Tele all-round rod series offers a range of short sectioned telescopic rods for fishing with float or ground rig. You can also use them very well for occasional spin fishing. Different lengths from 2.70m up and three different casting weights make it possible to choose the right rod for your needs. The Legalis tele rods are real all-rounder, which are – depending on the casting weight – suited for fishing for tench, bream, carp and trout as well as pike and zander.
The two-sectioned, long handle part is very well balanced and supports your casting performance. The semi-parabolic action of the HMC+ blank enables precise casts also over great distances and prevents unhooking during the fight.
The price-performane ratio of the Legalis Tele Allround rods is outstanding!
HMC+® carbon fiber blank
Cork/EVA handle
CNC cut aluminum reel seat
Titanium oxide guides
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3m / 9.84ft |
| Length In Meter | 3 |
| Castingweight In G / Oz | 40-120g / 1.41-4.23oz |
| Parts/Sections | 6 |
| No Of Guides | 5 |
| Transport Length In Cm / Ft | 81cm / 2.67ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.26 |







Reviews
There are no reviews yet.