SEACOR Bat Sea Trout Travel, 3m, 9,84ft, 8-35g, 4 parts, Sea Trout Fishing Rod, Travel Fishing Rod, 29-860330
47,16$
Quick Overview
Equipped with a semi-parabolic action, this rod loads easily for long, high-yielding casts
Features
Length: 3meters
Casting Weight: 8-35gram
Weight: 205gram
Parts: 4, rings: 7
Transport Length: 80centimeter
Description
It can do it just as well as a classic 2-part sea trout rod – equipped with a semi-parabolic action, this rod can be easily charged for long, productive casts. In order to prevent the hook from being slashed even when using a braided line, the rods are designed in such a way that the tip cushions even rapid escapes very well.
Additional information
| Brand | SEACOR |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3m / 9.84ft |
| Length In Meter | 3 |
| Castingweight In G / Oz | 8-35g |
| Parts/Sections | 4 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 80cm / 2.62ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.21 |







Reviews
There are no reviews yet.