DAIWA Megaforce Tele, Telescopic allround fishing rod 3m / 70g – 150g
47,39$
Quick Overview
The Megaforce telescopic rods now feature a reworked design, improved components and additional models.
Features
Telescopic allround fishing rod
Length: 3.00 meter
Casting Weight: 70-150 gramm
Transport length: 69 centimeter
Parts: 7, Guides: 6
Description
The rods with lengths of 1.80m to 3.00m and casting weights of 7-25g to 70-150g are now available at a very short closed length of only 69cm – perfect, when the rod is transported in a backpack or travel bag. The models with 3.30m length and above feature a somewhat longer closed length and display actions, which resemble the bending curves of detachable rods. The lightweight and well-balanced carbon fiber blanks care for an outstanding action at the fight and at casting. The lightweight and premium titanium oxide guides with improved inlays additionally support the quick resilience of these rods. Available at an outstanding price-performance ratio, this range offers the proper rod for nearly every field of application. High-quality cork / EVA handle. Titanium oxide guides.
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3m / 9.84ft |
| Length In Meter | 3 |
| Castingweight In G / Oz | 70-150g / 2.47-5.29oz |
| Parts/Sections | 7 |
| No Of Guides | 6 |
| Transport Length In Cm / Ft | 69cm / 2.28ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.3 |







Reviews
There are no reviews yet.