SHIMANO Speedmaster AX Boat Slim, 2,29m, 7,51ft, 30-50g, 2 parts, Boat fishing rod, SMAXBTSL76305
185,60$
Quick Overview
Whether fishing for cod, coalfish, wolffish or even halibut, with the Speedmaster AX Boat Slim you will new feel under powered.
Features
Length: 2.29 m / 7.51 ft
Casting Weight: 30-50 g / 1.06-1.76oz
Weight: 327.3 g / 11.55 oz
Parts: 2- Guides: 11
Transport Length: 163 cm / 5.35 ft
Description
Sea fishing has in the past been associated with heavy and bulky equipment, but with the introduction of new materials and designs Shimano sea fishing rods are much more refined. If you are looking to spend a long and enjoyable day boat fishing at sea, then the new Speedmaster AX Boat Slim boat rods take some beating with their light feel and powerful actions. Whether fishing for cod, coalfish, wolffish or even halibut, with the Speedmaster AX Boat Slim you will new feel under powered.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.29m / 7.51ft |
| Length In Meter | 2.29 |
| Castingweight In G / Oz | 30-50g / 1.06-1.76oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 11 |
| Transport Length In Cm / Ft | 163cm / 5.38ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.33 |







Reviews
There are no reviews yet.