SHAKESPEARE Agility 2 EXP Boat, 2,1m, 6,89ft, 4 parts, Travel Boat Fishing Rod 20g – 50g
86,01$
Quick Overview
This travel rod will be very popular with modern sea fishermen.
Features
Length: 2.1meters
Casting Weight: 20-50gram
Weight: 485gram
Parts: 4, rings: 8
Transport Length: 62centimeter
Description
This travel rod will be very popular with modern sea fishermen.
The strength of this multi-part rod is excellent and the action of the rod does not suffer from the additional rod part. The shortened length of the rod helps every angler when traveling, but also allows it to be easily stowed in the trunk.
• Slim carbon blank
• Rod rings made of zirconium oxide
• High-quality aluminum reel seat in DPS style
• High-shrink wrap at the most important points
• Glazed white tip for surf rods
• Supplied with high-quality Cordura tube
Additional information
| Brand | SHAKESPEARE |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.1m / 6.89ft |
| Length In Meter | 2.1 |
| Castingweight In G / Oz | 20-50g |
| Parts/Sections | 4 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 62cm / 2.03ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.49 |







Reviews
There are no reviews yet.