SHIMANO Nasci Spin, 2 parts, Spinning Fishing Rod 2.69m / 7g – 35g
130,39$
Quick Overview
The NASCI Spinning rod range takes inspiration from the Nasci reel, with an understated elegance combined with unquestionable functionality.
Features
Length: 2.69 metres
Casting Weight: 7-35 grams
Weight: 135 grams
Sections: 2, Guides: 9
Transport Length: 138 centimetres
Description
Nasci Spinning
The NASCI Spinning rod range takes inspiration from the Nasci reel, with an understated elegance combined with unquestionable functionality.
The satin grey full carbon blanks are lightweight and responsive in feel and action, with hidden tip strength due to the application of Biofibre, and additional twist reduction of the Diaflash carbon wrapping on the butt section.
Available with both EVA and cork split grip handles in fast and moderate-fast action, the custom designed reel seats are miniature works of art, combining engineered metal, carbon and composite to produce an ultra slim, secure reel connection.
In use, all models cast with a crispness and accuracy expected of a premium priced rod and have the required actions for the methods and species they are intended for.
Twist reduction in the butt when needed for accurate casting, power and speed in the tip when required for ultra-fast hook-sets and finesse where sensitivity contributes to advanced fishing.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.69m / 8.82ft |
| Length In Meter | 2.69 |
| Castingweight In G / Oz | 7-35g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 138cm / 4.53ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.14 |







Reviews
There are no reviews yet.