Shimano Ultegra SPOD XTD, Big Pit fishing reel, Carp fishing reel
161,34$
Quick Overview
The Ultegra XTD SPOD is a new big pit fishing reel, specially designed for spodding / markerfloat fishing for carp.
Features
Gear Ratio: 5.2:1
Line Capacity mm/m: 0.30/390, 0.35/290, 0.40/210 lb/yds: 0.30/390, 0.35/290, 0.40/210
Line Retrieve: 124cm / 48.82 inch
Weight: 630g / 22.22oz , Brakfe force: 20kg / 44.09 lbs
Ball Bearings: 4+1
Description
The Ultegra XTD SPOD is a new big pit reel, specially designed for spodding / markerfloat fishing for carp.
It’s based on the successful Ultegra XTD 14000 carp reel and has similar features, except it has been adjusted to be perfect for spodding.
These are the differences between normal Ultegra XTD and Ultegra SPOD XTD:
– Shallow spool: for spodding less line capacity is needed
– Gear reatio: 5,2:1 instead of 4.3:1 : means more retrieving speed
– Retrieve speed: 124 cm instead of 103 cm per winch
– Line clips: 3 instead of 1
– Handleknob: Egg type instead of T-type for more grip
– Spare spool: 0 instead of 1
Therefore RRP is lower.
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Hand Orientation | left and right |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Sparespool | no sparespool included |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | front drag |
| Handle | Single handle |
| Weight (G / Oz) | 630g / 22.22oz |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Ball Bearings | 5 |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 20kg / 44.09 lbs |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 124cm / 48.82 inch |
| Gear Ratio | 5.2:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | mm/m: 0.30/390 0.35/290 0.40/210 lb/yds: 0.30/390 0.35/290 0.40/210 |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 1 |







Reviews
There are no reviews yet.