Shimano Ultegra XTD, Big Pit Carp reel with instant drag system 5500
171,79$
Quick Overview
The all new Ultegra 5500 XTD will immediatly catch the eye of the avid carp angler
Features
Gear Ratio: 5,3:1
Line Capacity: 0.30mm-390m / 0.35mm-290m / 0.40mm-210m
Line Retrieve: 105cm / 41.34 inch
Weight: 500g / 17.64oz
Bearings: 1 S-ARB + 3 S SUS & 1 RB
Description
SHIMANO ULTEGRA 5500 XT-DÂ
The Ultegra 5500 XT-D is developed with the carp angler in mind and the new reel will immediatly catch the eye of the avid carp angler because of the improved matt black reel cosmetics. In addition to the new Ultegra reel itself the package is equipped with 1 extra spool and 4 line reducers (2×3500/2×4500). The extra spool in combination with the 4 line reducers gives the carp angler the opportunity to fish with different types of lines and respective line capacities according to the actual circumstances on the bank. The multi-disc Instant Drag facility enables a freespool to power setting in just half a turn of the front lever, making it suitable to instantly fight the carp that is on the other end of the line. Packed with unique features like X-Ship, Super Slow Oscillation 50, Aero Wrap II, and Instant Drag the carp angler can be confident to challenge the biggest and most sought after carps of all big lakes and rivers.
Main Features:
X-Ship
Super Slow Oscillation (50)
Aerowrap II
Instant Drag
AR-C Spool
Line reducers (2 x 10.000 + 2 x 3.500)
Parallel Body
Â
Additional information
| Brand | SHIMANO |
|---|---|
| Weight (G / Oz) | 500g / 17.64oz |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Sparespool | 1 x Aluminium |
| Saltwater Resistant | Yes |
| Linecounter | no linecounter |
| Drag | front drag |
| Handle | Single handle |
| Hand Orientation | left and right |
| Ball Bearings | 1 S-ARB + 3 S SUS & 1 RB |
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Dragforce (Kg And Lbs) | 15kg / 33.07 lbs |
| Line Retr. Per Crank (Cm Und Inch) | 105cm / 41.34 inch |
| Gear Ratio | 5.3:1 |
| Line Capacity Monofil (Mm/M Bzw. Lbs/Yds) | 0.30mm/390m 0.35mm/290m 0.40mm/210m |
| Reel Size Range | large |
| Reelsize | 5500 |
| Warranty | 2 years warranty |
| Net Weight (Kg) | 0.70 |







Reviews
There are no reviews yet.