ABU GARCIA Iaconelli Casting Rod, Baitcast Fishing Rod 2.18m / 10g – 32g
147,41$
Quick Overview
Specially designed for the European market by Bassmaster Classic winner Mike IKE Iaconelli, the Abu Garcia IKE Signature rod series covers everything you need for all types of predatory fish angling in freshwater.
Features
Length: 2.18meters
Casting Weight: 10-32gram
3-part models with 2 tips
Parts: 1, rings: 12
Transport Length: 218centimeter
Description
Specially designed for the European market by Bassmaster Classic winner Mike IKE Iaconelli, the Abu Garcia IKE Signature rod series covers everything you need for all types of predatory fish angling in freshwater; Everything from light dropshot rods to heavy jerkbait rods is covered. The fishing rods are characterized by Powerlux 300 resin-coated carbon fibers, which makes them ultra light and at the same time much stronger than conventional fishing rods.
Robust EVA
Sensitive and ultra-light 3M Powerlux 300 Blank
Stainless steel rings with zirconium ring inlays
Developed by Mike Iaconelli
3-part models with 2 tips
Additional information
| Brand | ABU GARCIA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.18m / 7.15ft |
| Length In Meter | 2.18 |
| Castingweight In G / Oz | 10-32g |
| Parts/Sections | 1 |
| No Of Guides | 12 |
| Transport Length In Cm / Ft | 218cm / 7.15ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.12 |







Reviews
There are no reviews yet.