ABU GARCIA Pro Max Low Profile Combo, 1,97m, 6,46ft, 15-45g, 2 parts, Baitcast Fishing Rod-Fishing Reel Combo, 1376704
119,67$
Quick Overview
The ideal combination for the successful angler.
Features
Length: 1.97meters
Casting Weight: 15-45gram
Weight: 207gram
Parts: 2, rings: 8
Transport Length: 100centimeter
Description
The Abu Garcia Pro Max baitcast combo consists of a rod with a 24 tons of graphite for a light and balanced design, and the popular Pro Max reel with 6 + 1 ball bearings.
The ideal combination for the successful angler.
6 Ball Bearings + 1 Roller Bearing
Light Graphite Body
Aluminum Coil
Slow Oscillation System
24 tons of graphite for a light, balanced design
Rocket Line Management System
Line Capacity: 175m / 0.30mm
Gear Ratio: 71.4: 1
Fishing Reel Braking Force: 8.1kg / 18 lb
Additional information
| Brand | ABU GARCIA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.97m / 6.46ft |
| Length In Meter | 1.97 |
| Castingweight In G / Oz | 15-45g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 100cm / 3.28ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.21 |







Reviews
There are no reviews yet.