CORMORAN BLACK MASTER ULTRA LIGHT SPIN, Spinning rod 2.1m / 3g – 14g
€ 27,26
Quick Overview
Specially designed for fishing with finesse and other mini baits. The highly sensitive full carbon fiber tip is an excellent bite indicator that responds even to the finest attack of perch or trout.
Features
Spinning rod
Length: 2.20 meter
Casting weight: 3-14 gram
Transport length: 115 centimeter
Parts: 2, Guides: 7
Description
Specially designed for fishing with finesse and other mini baits. The highly sensitive full carbon fiber tip is an excellent bite indicator that responds even to the finest attack of perch or trout.
In addition to the cork handle, the light SiC rings and the solid, functional screw reel seat, the equipment package of the Black Master rods also includes a cloth case that protects the rod parts during transport.
SM20 carbon fiber blank
High quality cork handle
Functional screw reel seat
SiC rings
Hook holder
Cloth sheath
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.1m / 6.89ft |
| Length In Meter | 2.1 |
| Castingweight In G / Oz | 3-14g / 0.11-0.49oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 115cm / 3.8ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.13 |







Reviews
There are no reviews yet.