CORMORAN Corman GTS Zander Lure , 2 parts, Spinning fishing rod 2.4m / 10g – 50g
59,89$
Quick Overview
Rigid pikeperch rods specially developed for fishing with Softlure baits. The GTS Zander Lure are equipped with a quick, sensitive tip action for good bite detection.
Features
Length: 2.4meters
Casting Weight: 10-50gram
Weight: 150gram
Parts: 2, rings: 8
Transport Length: 126centimeter
Description
Rigid pikeperch rods specially developed for fishing with Softlure baits. The GTS Zander Lure are equipped with a quick, sensitive tip action for good bite detection. The blank lies very light and balanced in the hand and allows fatigue-free fishing.
The Corman GTS Spinning embody the age of modern predator fishing like no other series.
The design, the carbon fiber material, the construction and the production are characterized by the latest technology and traditional craftsmanship. You can find the classic rod construction art in every detail of a Corman GTS and you can feel the ultra-fast action and the power in every casting and drilling situation.
high modulus carbon blank (HMC)
Ultra-fast rod action
quality EVA handle
Sensi-touch reel seat
SiC rings
hook holder
fabric sheath
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 10-50g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 126cm / 4.13ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.15 |







Reviews
There are no reviews yet.