CORMORAN Distance Match, 5-25g, 3 parts, Match Fishing Rod 3.6m
52,23$
Quick Overview
The newly revised Distance Match carbon fiber rod series has an excellent price-performance ratio.
Features
Length: 3,6meters
Casting Weight: 5-25gram
Weight: 190gram
Parts: 3, rings: 13
Transport Length: 127centimeter
Description
The newly revised Distance Match carbon fiber rod series has an excellent price-performance ratio.
Fast in action and powerful in the backbone, it also throws larger wagglers astonishingly far and precisely. These rods are also ideal for trout fishing in the pond.
SM24 carbon fiber blank
Power blank construction
High quality EVA handle
SiC rings
Fabric sheath
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.6m / 11.81ft |
| Length In Meter | 3.6 |
| Castingweight In G / Oz | 5-25g |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 13 |
| Transport Length In Cm / Ft | 127cm / 4.17ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.19 |







Reviews
There are no reviews yet.