CORMORAN Power Creek Spin, Spinning Fishing Rod 2.1m / 10g – 45g
32,50$
Quick Overview
Fast, very well balanced spinning rods with a pronounced tip action for precise throws and a delay-free strike.
Features
Length: 2.1meters
Casting Weight: 10-45gram
Weight: 135gram
Parts: 2, rings: 6
Transport Length: 111centimeter
Description
Fast, very well balanced spinning rods with a pronounced tip action for precise throws and a delay-free strike.
The modern Power Creek carbon fiber rods are the ideal series for price-conscious predator anglers who demand excellent product performance without breaking the bank. Thanks to the IM6 carbon fiber technology, CORMORAN has succeeded in developing predatory fish rods with quick actions even in this price category, which are suitable for setting the scene for modern artificial baits in a very attractive way.
IM6 carbon fiber blank
dynamic action
EVA handle
integral screw-type reel seat
SiC rings
fabric sheath
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.1m / 6.89ft |
| Length In Meter | 2.1 |
| Castingweight In G / Oz | 10-45g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 6 |
| Transport Length In Cm / Ft | 111cm / 3.64ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.14 |







Reviews
There are no reviews yet.