Cormoran Profiline Tele Travel, Telescopic allround rod 2,40 m / 15 – 50g
21,71$
Quick Overview
Short-sectioned spinning- and all-round rod, which is characterized amongst other things by their good transportability.
Features
Length: 2.40m / 7.87ft
Casting Weight: 15-50g / 0.53-1.76oz
Weight: 230g / 8.11oz
Parts: 6, Guides: 5
Transport length: 60cm / 1.97ft
Description
Short-sectioned spinning- and all-round rod, which are characterized by their good transportability as well as by their fast tip action and a good balance.
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.40m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.40 |
| Castingweight In G / Oz | 15-50g / 0.53-1.76oz |
| Parts/Sections | 6 |
| No Of Guides | 5 |
| Transport Length In Cm / Ft | 60cm / 1.97ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.230 |







Reviews
There are no reviews yet.