CORMORAN Speciland SRP Feeder, Feeder fishing rod 3.6m / 60g – 180g
90,28$
Quick Overview
The light, powerful SM20 carbon fiber blanks show impressively what modern production methods and the know-how of experienced rod designers are capable of.
Features
Feeder fishing rod
Lenght: 3.60 meter
Casting weight: 60-180 gram
Transport lenght: 128 centimeter
Parts: 3+3, Guides: 14
Description
Great feeder rods, where both equipment, workmanship, functionality and price harmonize well with each other. The lightweight, powerful SM20 carbon fiber blanks show impressively what modern production methods and the know-how of experienced rod designers are capable of.
The Speciland SRP Feeder ships with 3 carbon fiber feeder tips.
SM20 carbon fiber blank
High quality cork handle
SRP reel seat, sliding
SiC rings
cloth sheath
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.6m / 11.81ft |
| Length In Meter | 3.6 |
| Castingweight In G / Oz | 60-180g / 2.12-6.35oz |
| Parts/Sections | 6 |
| No Of Guides | 14 |
| Transport Length In Cm / Ft | 128cm / 4.22ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.28 |







Reviews
There are no reviews yet.