CORMORAN Topfish Eel, Eel fishing rod 2.1m / 50g – 100g
29,83$
Quick Overview
Super low priced eel rods with 50-100g litter weight, yellow rod tip and a top ring with kink light holder.
Features
Eel rod
Length: 2.10 meter
Casting weight: 50-100 gramm
Transport lenght: 111 centimeter
Parts: 2, Guides: 5
Description
Super low priced eel rods with 50-100g litter weight, yellow rod tip and a top ring with kink light holder.
HDG High-Density Glassfibre Composite
EVA Handle
Titanium-Oxide Rings
Tip ring with glow stick holder
Additional information
| Brand | CORMORAN |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.1m / 6.89ft |
| Length In Meter | 2.1 |
| Castingweight In G / Oz | 50-100g / 1.76-3.53oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 5 |
| Transport Length In Cm / Ft | 111cm / 3.66ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.23 |







Reviews
There are no reviews yet.