DAIWA Aqualite Feeder, 5 parts, Feeder Fishing Rod 3.3m / 0g – 100g
78,35$
Quick Overview
With the well-known and extensive Aqualite Feeder fishing rod series, the manufacturer DAIWA offers the right product for every location and every variant of modern feeder fishing.
Features
Length: 3.3meters
Casting Weight: 0-100gram
Weight: 205gram
Parts: 5, rings: 13
Transport Length: 170centimeter
Description
With the well-known and extensive Aqualite Feeder fishing rod series, the manufacturer DAIWA offers the right product for every location and every variant of modern feeder fishing.
The Method Feeder fishing rods up to 100g casting weight offer a springy backbone, which makes them ideal for fishing for carp, tench and large bream.
All rods with a casting weight of 100 g or more are specially equipped with larger rings at the tips to enable fishing for purposes such as fishing on rivers with strong currents or large quarry ponds.
The handle made of cork and EVA lies smoothly in the hand and can be easily cleaned if necessary. The balance of the blanks and the balanced actions make precise and sensitive throwing with sensitive feed mixtures and hookbaits possible at any time.
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.3m / 10.82ft |
| Length In Meter | 3.3 |
| Castingweight In G / Oz | 0-100g |
| Parts/Sections | 5 |
| No Of Guides | 13 |
| Transport Length In Cm / Ft | 170cm / 5.58ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.21 |







Reviews
There are no reviews yet.