DAIWA Aqualite Sensor Float, 10-35g, 3 parts, Float Fishing Rod 4.2m
94,71$
Quick Overview
With these lightweight float rods every drill becomes a real joy.
Features
Length: 4,2meters
Casting Weight: 10-35gram
Weight: 250gram
Parts: 3, rings: 9
Transport Length: 420centimeter
Description
With these lightweight float rods every drill becomes a real joy. The lightweight, semi-parabolic blank bends under load until far into the hand part
and perfectly cushions head impacts and escapes. Thanks to the soft tip part with spliced-in full carbon fiber tip and the powerful backbone
, these rods can also be used very well for fishing with the sbirolino on the trout lake.
The Aqualite Sensor Float is the ideal rod for light fishing for tench, bream, trout and small carp. Also for float fishing for whitefish
these rods have proven themselves over many years.
Equipped with the specially shaped Armlock cork handle for optimum comfort while fishing.
HMC+® carbon fiber blank
High quality cork handle
Titanium oxide rings.
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 4.2m / 13.78ft |
| Length In Meter | 4.2 |
| Castingweight In G / Oz | 10-35g |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 420cm / 13.78ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.25 |







Reviews
There are no reviews yet.