DAIWA BALLISTIC X SEA TROUT, 10-40g, 2 parts, sea trout rod, EVA handle 2.85m / 10g – 40g
109,69$
Quick Overview
The blanks of the Ballistic X Sea Trout, specially developed for sea and lake trout fishing, charge up very well at casting weights of 10g and above and carry coastal turn signals and wobblers to excellent casting distances.
Features
Length: 2.85 m
casting weight: 10-40 g
Transport length: 148 cm
Parts: 2, Rings: 9
Weight: 160 grams
Description
The blanks of the Ballistic X Sea Trout, specially developed for sea and lake trout fishing, charge up very well at casting weights of 10g and above and carry coastal turn signals and wobblers to excellent casting distances. In the drill, the fast blanks are converted into a semi-parabolic action and parry the escapes and headstrikes of powerful salmonids. The V-Joint connector ensures a very even bending curve under load.
The well-balanced HVF carbon blanks are pleasantly balanced in the hand, react quickly in the drill and throw very far and precisely thanks to the X45 carbon fibre construction.
High quality equipped with Fuji roll holder and Fuji O-rings, the Ballistic X Sea Trout is available at an excellent price-performance ratio.
HVF carbon fiber blank
X45 carbon fiber construction
V-Joint plug connection
High quality EVA handle
Fuji roll holder
Fuji O-rings
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.85m / 9.35ft |
| Length In Meter | 2.85 |
| Castingweight In G / Oz | 10-40g / 0.35-1.41oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 148cm |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.16 |







Reviews
There are no reviews yet.