Daiwa BG Deep Sea, Boat Rod 2.2m / 150g – 300g
114,91$
Quick Overview
With the Deep Sea models of the BG series, DAIWA offers excellent deep sea fishing rods for fishing for large cod, halibut or redfish.
Features
Length: 2.2 metres / 7.22 feet
Casting weight: 150-300 grams / 5.3-10.5 ounces
Weight: 350 grams / 12 ounces
Parts: 2, Guides: 9
Transport length: 116 centimetres / 3.81 feet
Description
BG Deep Sea
With the Deep Sea models of the BG series, DAIWA offers excellent deep sea fishing rods for fishing for large cod, halibut or redfish.
The guides and action of the extremely robust blanks have been precisely tailored to the needs of the different deep-sea fishing methods with natural and artificial baits. Due to the long front grip, optimal pressure can be exerted during the fight with the fish. The BG Deep Sea rod 11928-175 has a slightly stiffer blank and is suitable for fishing with rubber fish and pirks, even at great depths: ideal for large cod, coalfish and halibut. In order to be able to securely attach very heavy multiplier reels, the Deep Sea models have been equipped with a DPS-H reel seat and safety screw.
Features
Action: Medium fast
HMC+ carbon fibre blank
Blank with decorative winding
Split EVA handle
Titanium oxide guides, salt water resistant
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.2m / 7.22ft |
| Length In Meter | 2.2 |
| Castingweight In G / Oz | 150-300g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 116cm / 3.81ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.35 |







Reviews
There are no reviews yet.