DAIWA Crossfire Jiggerspin, 2 parts, Fishing Rod 270cm / 5g – 25g
51,07$
Quick Overview
The Crossfire Jiggerspin rods can be recognized by their smaller guides and tip action.
Features
Length: 2.4 metres / 7 feet 10 inches
Casting weight: 5-25 grams / 0.18-0.88 ounces
Weight: 175 grams / 6.17 ounces
Parts: 2, Guides: 8
Transport length: 140 centimetres / 55 inches
Description
Crossfire Jiggerspin
Jig Spinning Rod / L / ML
The Crossfire Jiggerspin rods can be recognized by their smaller guides and tip action and are perfectly made for lighter fishing with softbaits and braided lines as well as fishing with Dropshot, Carolina or Texas rigs.
Features
Action: Fast
Carbon fibre blank
Split EVA grip
Ergonomic screw reel seat
Titanium oxide guides
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.7m / 8.86ft |
| Length In Meter | 2.7 |
| Castingweight In G / Oz | 5-25g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 140cm / 4.59ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.18 |







Reviews
There are no reviews yet.