DAIWA Fuego Camo Spin, 2 parts, Spinning Fishing Rod 2.7m / 30g – 70g
91,23$
Quick Overview
Fuego Camo rods are especially suited for jigging with soft plastic lures.
Features
Length: 2.7 meters
Casting Weight: 30 to 70 grams
Weight: 170 grams
Parts: 2, Guides: 8
Transport Length: 142 centimeters
Description
Fuego Camo Spin Predator Rods
Tight, fast and perfectly balanced.
With the Fuego Camo Spinning rods, Daiwa offers an extensive lineup of modern fishing rods with very tight blanks which, depending on the model, are suitable for almost all kinds of modern lure fishing.
Due to the fast blanks, the Fuego Camo rods are especially suited for jigging with soft plastic lures.
The use of Daiwa ́s exclusive HVF carbon fiber material for the blank designhas enabled the development of very fast and light spinning rods which are pleasant to handle, and highly durable.
These rods feature a modern look due to the trendy gray color and are equipped with an original Seaguide reel seat and premium camouflage EVA handles.
The premium reel seat from the Seaguide Alien concept allows instant contact with the blank, due to the lateral pockets, which optimize lure presentation and bite detection.
The ergonomic shape of the reel seat further guarantees comfortable handling, so that you can enjoy your fishing.
Equipped with light titanium oxide guides.
Technological features
HVF carbon fiber blank
Premium EVA handle
Seaguide reel seat
Titanium oxide guides
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.7m / 8.86ft |
| Length In Meter | 2.7 |
| Castingweight In G / Oz | 30-70g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 142cm / 4.66ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.17 |







Reviews
There are no reviews yet.