DAIWA Legalis Spin, 2 parts, Spinning Rod 2.9m / 5g – 35g
67,21$
Quick Overview
The Legalis spinning rods display an extraordinary design and are outstanding value for money.
Features
Length: 2.9 metres, 9.51 feet
Casting weight: 5-35 grams, 0.18-1.23 ounces
Weight: 165 grams, 5.82 ounces
Parts: 2, Guides: 9
Transport length: 152 centimetres, 4.99 feet
Description
Legalis Spinning
Great spinning rods with exceptional design.
The Legalis spinning rods display an extraordinary design and are outstanding value for money.
The slim and well balanced HVF carbon fibre blank features pleasant handling, enables long casts allows precise bite detection.
During the fight, the quick blanks also have enough power to safely handle large specimens.
And the V Joint spigot joint produces an even bending curve and provides extra stability under strain.
Equipped with titanium oxide guides and a premium Japanese style EVA handle!
Technological characteristics
HVF carbon fibre blank
V Joint put over joint
Premium EVA handle
Titanium oxide guides
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.9m / 9.51ft |
| Length In Meter | 2.9 |
| Castingweight In G / Oz | 5-35g / 0.18-1.23oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 152cm / 4.99ft |
| Leadtime To Ship: | within 1 businessday |
| Net Weight (Kg) | 0.17 |







Reviews
There are no reviews yet.