DAIWA NINJA X JIGGERSPIN, 2 parts, spinning rod 2.4m / 8g – 35g
50,49$
Quick Overview
The light and balanced blanks of these classic jig spinning rods carry rubber fish and plugs to very good casting distances.
Features
Length: 2.40 m
casting weight: 8-35 g
Transport length: 126 cm
Parts: 2, Rings: 8
Weight: 165 grams
Description
The light and balanced blanks of these classic jig spinning rods carry rubber fish and plugs to very good casting distances. The fast HVF Blank transmits every bait movement, bottom and fish contact directly into the hand part and provides an instantaneous first strike.
The Ninja X Jiggerspin rods are also ideal for use with small spoons and spinners.
HVF® Carbon Fibre Brass
Thin and Light Bare Construction
Brading-X Handle
High Quality Cork Handle
Titanium Oxide Rings
Transport Case
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 8-35g / 0.28-1.23oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 240cm |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.17 |







Reviews
There are no reviews yet.