DAIWA NINJA X KIDS, 10-30g, 2 parts, spinning rod 1.5m / blau
32,38$
Quick Overview
With the two Ninja X Kids rods, DAIWA offers specially adapted rods for children and adolescents. The length of 1.50m makes handling these rods very easy.
Features
Length: 1.50 m
Casting weight: 10-30 g
Transport length: 79 cm
Parts: 2, Rings: 6
Weight: 95 grammes
Description
With the two Ninja X Kids rods, DAIWA offers specially adapted rods for children and adolescents. The length of 1.50m makes the handling of these rods very easy.
The blank and the titanium-oxide double leg rings of the Ninja X Kids can withstand even larger loads. The action of the HMC + blanks was chosen to give good casting distances can be used and the rods can be used very versatile.
Available in the colors: blue (Item No. 11205-150) and pink (Item No. 11205-151)
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 1.5m / 4.92ft |
| Length In Meter | 1.5 |
| Castingweight In G / Oz | 10-30g / 0.35-1.06oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 6 |
| Transport Length In Cm / Ft | 79cm |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.1 |







Reviews
There are no reviews yet.