DAIWA NINJA X SPIN, 2 parts, spinning rod 2.4m / 50g – 100g
50,49$
Quick Overview
The successful DAIWA spinning rod series in a new design and with a well-tried price-performance ratio.
Features
Length: 2.40 m
casting weight: 50-100 g
Transport length: 126 cm
Parts: 2, Rings: 8
Weight: 210 grams
Description
The successful DAIWA spinning rod series in a new design and with a well-tried price-performance ratio. The thin HVF carbon fibre blank is very light and balanced in the hand and offers an excellent lure feeling. The classic Ninja X Spin with tip action is designed as a real all-round spinning rod. The Ninja X Spin with tip action is designed as a real all-round spinning rod. Ideal for fishing with rubber fish, wobbler, blinker and spinner.
The hand part offers large power reserves to force even large fish in the drill safely.
HVF® carbon fibre blank
Thin and light blank construction
Brading-X Hand part
High quality cork handle
Titanium oxide rings
Transport case
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 50-100g / 1.76-3.53oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 8 |
| Transport Length In Cm / Ft | 126cm |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.21 |







Reviews
There are no reviews yet.