DAIWA Powermesh Catfish Boje PMC 500G, 150-500g, 2 parts, Catfish fishing rod 3.25m / 150g – 500g
119,90$
Quick Overview
The Powermesh Catfish buoy rods were designed for long-distance fishing or for sitting on large catfish from the bank
Features
Length: 3.25meters
Casting Weight: 150-500gram
Weight: 550gram
Parts: 2, rings: 10
Transport Length: 167centimeter
Description
The Powermesh Catfish buoy rods were designed for long-distance fishing or for sitting on large catfish from the bank.
The sturdy blank enables the assembly to be clamped or deflected cleanly. Large catfish can be drilled safely even in strong currents and in an obstacle-rich environment. Robust and high-quality components such as the HMC + carbon fiber blank, original Fuji DPS-H reel seat and Seaguide rings are specially designed for uncompromising use. The buoy models were provided with an ergonomic fore grip made of easy-to-grip shrink tube. This grip lies comfortably in the hand and helps to maintain the pressure at all times, even during long and difficult drills.
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3.25m / 10.66ft |
| Length In Meter | 3.25 |
| Castingweight In G / Oz | 150-500g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 167cm / 5.48ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.55 |







Reviews
There are no reviews yet.