DAIWA Procaster Allround, 3 parts, Allround Fishing Rod 3m / 20g – 70g
54,67$
Quick Overview
High quality components and a simple but very valuable design form a successful alliance with the Procaster rods at an excellent price-performance ratio
Features
Length: 3meters
Casting Weight: 20-70gram
Weight: 210gram
Parts: 3, rings: 7
Transport Length: 107centimeter
Description
The extensive Procaster all-round rod series from DAIWA includes the right rod for almost every domestic fish species and natural bait fishing method. The slightly softer, semi-parabolic backbone of these models enables sensitive lures such as dough, bait fish, etc. to be cast with feeling at great distances – this can be crucial for the bait presentation when fishing for trout, pikeperch, eel and pike.
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 3m / 9.84ft |
| Length In Meter | 3 |
| Castingweight In G / Oz | 20-70g |
| Parts/Sections | 3 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 107cm / 3.51ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.21 |







Reviews
There are no reviews yet.