DAIWA Saltist Sea Pilk 2S, 2 parts, pilk rod, EVA handle 2.4m / 80g – 200g
82,41$
Quick Overview
With the Saltist Sea Pilk DAIWA offers high-quality sea rods for Norway and the Baltic Sea in a modern look at an excellent price-performance ratio.
Features
Length: 2.40 m
casting weight: 80-200 g
Transport length: 126 cm
Parts: 2, Rings: 7
Weight: 290 grams
Description
With the Saltist Sea Pilk DAIWA offers high-quality sea rods for Norway and the Baltic Sea in modern optics at an excellent price-performance ratio.
The top action of the blanks made of HVF carbon fibre was developed according to the requirements of modern sea fishing. The strong backbone allows you to exert great pressure in the drill with capital fish. The softer, more elastic tip prevents unintentional slitting of the hooks and gives you the possibility to gently direct the fish during sensitive drill phases without having to fear material overload.
Saltwater resistant rings from Seaguide, high-quality Hard-EVA material as well as a reel holder from Fuji form an extraordinary equipment for rods in this price segment.The Saltist Sea pilk rods are suitable for fishing with pilk cores as well as with rubber fish on the heavy lead head and are extremely durable.
-HVF® carbon fibre blank
-EVA handle
-Fuji® reel holder
-Fuji® gimbal end cap
-Titanium oxide double integrings
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 80-200g / 2.82-7.05oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 126cm / 6.17ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.29 |







Reviews
There are no reviews yet.