DAIWA SEAHUNTER X PILK, 2 parts, Pilk fishing rod 2.4m / 100g – 200g
50,96$
Quick Overview
The range of Seahunter X pilots offers a selection of rods for fishing in the Baltic Sea and North Sea as well as for easier fishing in Norway and Iceland.
Features
Length: 2.40 m
Transport length: 124 cm
Casting weight: 100-200 g
Parts: 2, rings: 6
Weight: 215 grams
Description
The range of Seahunter X pilots offers a selection of sea rods for fishing in the Baltic Sea and the North Sea, as well as for lighter fishing in Norway and Iceland.
The powerful blanks with tip action feather the escapees of cod and co Thanks to the very solid spigot connection, they form a uniform bending curve.
The seawater-resistant Titanium-oxide double-legged rings easily withstand the permanent loads of braided lines. The pleasantly hand-held, two-piece handle made of EVA completes the exceptionally high equipment for this price segment.
HMC + Carbon fiber blanket
EVA handle
Titanium-oxide rings
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.4m / 7.87ft |
| Length In Meter | 2.4 |
| Castingweight In G / Oz | 100-200g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 6 |
| Transport Length In Cm / Ft | 124cm |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.22 |







Reviews
There are no reviews yet.