DAIWA Tatula XT Baitcast, 2 parts, Fishing Rod 208cm / 11g – 42g
114,91$
Quick Overview
The baitcast models with casting weights up to 42 grams are perfectly suited for hunting zanders and pikes with softlures, chatterbaits as well as crankbaits and stickbaits.
Features
Length: 2.08 metres / 6 feet 9.9 inches
Casting weight: 11-42 grams / 0.39 – 1.48 ounces
Weight: 135 grams / 4.76 ounces
Parts: 2, Guides: 9
Transport Length: 108 centimetres / 40.55 inches
Description
Tatula XT Baitcast
Baitcasting Rod / M / MH / H
The baitcast models with casting weights up to 42 grams are perfectly suited for hunting zanders and pikes with softlures, chatterbaits as well as crankbaits and stickbaits.
The blank with power backbone has been designed for use from a boat and in challenging terrain.
The short handle shows its power especially at waters with heavy vegetation, and it allows convenient handling when casting and fighting the fish.
The responsiveness and sensitivity of the fast HVF blank is as extraordinary as the excellent casting and fighting properties!
Equipped with an exclusive Daiwa baitcasting reel seat.
Features
HVF carbon fiber blank
X45 carbon fiber construction
Brading-X handle section
Premium Hard EVA grip
Fuji O-guides
Additional information
| Brand | DAIWA |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.08m / 6.82ft |
| Length In Meter | 2.08 |
| Castingweight In G / Oz | 11-42g |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 9 |
| Transport Length In Cm / Ft | 108cm / 3.54ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.14 |







Reviews
There are no reviews yet.