DAM Steelpower Blue Natur, 2.10m, 2 parts, Surf fishing rod 2,1 m / 300 – 800g
37,14$
Quick Overview
Heavy duty rod, meant for extreme circumstances – such as fishing at extreme depths, with extreme weights.
Features
Length: 2.10m / 6.89ft
Casting Weight: 300-800g / 10.58-28.22oz
Weight: 359g / 12.66oz
Parts: 2, Guides: 9+1
Transportlenght (without shipping package): 152cm / 4.99ft
Description
At first glance, when looking at the range, one might think that
the new SteelPower Blue rods are nothing more than our famous
SteelPower Red rods in a more modern, more attractive and refreshing
new blue colour. And that’s understandable.
Truth is that D.A.M. managed to make
these rods even tougher than they already were, and more attractive, like the
immensely popular inline rods: these are slimmer and undeniably better looking.
Check the SteelPower Blue rods out and feel the difference.
Two heavy duty rods, meant for extreme circumstances – such as
fishing at extreme depths, with extreme weights for,
for instance,
giant halibuts.
Thanks to the parabolic yet unbelievably powerful
blanks, a gimbal and super stable low-rider guides these rods
are
the perfect tools for fighting any monster fish.
Additional information
| Brand | DAM |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 3-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 2.10m / 6.89ft |
| Length In Meter | 2.10 |
| Castingweight In G / Oz | 300-800g / 10.58-28.22oz |
| Parts/Sections | 2 |
| No Of Guides | 10 |
| Transport Length In Cm / Ft | 152cm / 4.99ft |
| Leadtime To Ship: | in 2-3 days |
| Net Weight (Kg) | 0.359 |







Reviews
There are no reviews yet.