MITCHELL Riptide RZ Surfcasting Tele, 6 parts, Surfcasting Telescopic Fishing Rod 4.5m / 120g – 180g
98,89$
Quick Overview
The Riptide Surf rods are stable, versatile and very stiff, which makes long casts very easy.
Features
Length: 4.5meters
Casting Weight: 120-180gram
Weight: 447gram
Parts: 6, rings: 7
Transport Length: 150.5centimeter
Description
The Riptide Surf rods are stable, versatile and very stiff, which makes long casts very easy. This is an ideal to-go range for the surf angler looking for good quality at a reasonable price.
Braided Line Rings
Saltwater Resistant Components
Modern Design
Additional information
| Brand | MITCHELL |
|---|---|
| Delivery Time | AT: 1-2 working days remaining EU: 2-4 working days |
| Warranty | 2 years warranty |
| Rod Length | 4.5m / 14.76ft |
| Length In Meter | 4.5 |
| Castingweight In G / Oz | 120-180g |
| Parts/Sections | 6 |
| No Of Guides | 7 |
| Transport Length In Cm / Ft | 150.5cm / 4.94ft |
| Leadtime To Ship: | in 3-4 days |
| Net Weight (Kg) | 0.45 |







Reviews
There are no reviews yet.